Papa: gatita sau de-a gata?

Gatesti si pentru ei, ori le iei hrana de la pet shop? Noi iti prezentam avantajele si dezavantajele ambelor variante, iar tu alegi ce este mai bine pentru ei si pentru tine.

Castigi timp: avantajul produselor industriale

Hrana pregatita in casa

Speli alimentele, le tai, le gatesti si, daca esti “mama” ideala, le si cantaresti, ca sa le combini in proportiile care ii asigura rasfatatului imblanit un mediu echilibrat. Iti ia ceva timp!

Hrana industriala

… crochete sau conserve, le pui in farfurioara si gata – masa e servita. Cel mult, inmoi uneori crochetele in apa, lapte, etc. sau incalzesti continutul conservei. Rapid, fara bataie de cap.

Mancarea e de cea mai buna calitate: avantajul celei preparate in casa

Hrana pregatita in casa

Tu cumperi toate ingredientele – carnea, pastele, legumele, etc. – deci calitatea meniului depinde doar de alegerea ta. Si desigur, de oferta pietei…

Hrana industriala

Desi producatorii au grija ca procesul industrial sa fie controlat, calitatea hranei poate lasa, uneori, de dorit. Verifica, deci, pe eticheta, compozitia, incepand cu procentul de carne.

Meniul este echilibrat: avantajul produselor industriale

Hrana pregatita in casa

Nu prea poti sti cum sa combini alimentele, pentru ca meniul sa aiba calciu, vitamine, proteine etc., atat cat ii trebuie imblanitului tau. Si conteaza mult, pentru sanatatea lui. Deci ar trebui sa te sfatuiesti cu medicul veterinar…

Hrana industriala

… e produsa pe baza unor retete elaborate de nutritionisti, tinand cont de specificul “clientului”: varsta, talie, starea sanatatii, rasa, chiar si preferintele culinare sunt luate in calcul (stii ca exista hrana… pentru pisici mofturoase?).

“Iese” la un pret mai bun: avantajul produselor industriale

Hrana pregatita in casa

Costul depinde de calitatea alimentelor pe care le cumperi – pe de o parte, de talia si nevoile alimentare ale imblanitului – pe de alta. De exemplu: masa zilnica a unui caine de 20 de kilograme te duce la circa 10 lei.

Hrana industriala

In functie de calitate, crochetele costa intre 3,5 lei si 30 lei/kg, iar conservele intre 5 lei si 10 lei/450 gr. Un caine de 20 de kilograme consuma cam 300 gr crochete/zi sau 200 gr crochete plus o conserva (maximum). Pret mediu/zi: 6-8 lei.